Fagdag om foreldreinvolvering

30. januar 2019 inviterer vi til fagdagen "Betydningen av foreldreinvolvering i forebyggende arbeid", hvor vi løfter frem foreldrenes viktige rolle det forebyggende arbeidet. Meld deg på nå!

Fagdagen er arrangert av vårt prosjekt Sterk&Klar, som har foreldrerollen i fokus. Vi vet at foreldre/foresatte er viktige forebyggere både hjemme og i lokalmiljøet. Likevel kan voksne ofte undervurdere sin egen rolle og betydning, og på denne fagdagen ønsker vi å løfte frem hvor viktige foreldre/foresatte er i det forebyggende arbeidet. Derfor inviterer vi foresatte/foreldre, skoleansatte og andre som daglig er i kontakt med barn og unge til en spennende fagdag med gode råd og viktig informasjon knyttet til motivasjon, sosiale medier, utenforskap og rusforebygging. 

Fagdagen blir på Bjørvika konferansesenter i Oslo sentrum, fra kl. 10.00-15.00. 

Her kan du melde deg på.

Program for dagen: 

09.45-10.00 - Registrering, kaffe/te

10.00-10.15 - Velkommen

Mirjeta Emini, prosjektleder Sterk&Klar

10.15-11.15 - Hvordan motivere hverandre til en bedre hverdag

Frode Kyvåg, byrådssekretær v/ Byråd for kultur, idrett og frivillighet

11.15-11.30 - Pause

11.30-12.30- Å ha mammas stemme med på fest

Trude Aalmen, seniorrådgiver/sosiolog v/ KoRus Nord

12.30-13.30 - Lunsj

13.30-14.15 - Hvordan forhindre at ungdom blir rekruttert til rus og gjenger

Jan Bøhler, AP-politiker og ildsjel

14.15-14.30 - Pause

14.30-15.00 - Ungdom og sosiale medier 

Lin Prøitz, PhD kjønn og medieforskning

15.00 - Avslutning

Nyheter

Vi må videreføre den alkoholpolitikken som har ført til at Norge er blant landene i verden med lavest konsum og færrest skader fra alkohol. Alkoholpolitikken i Norge er tett knyttet til kommunepolitikken. Verdens helseorganisasjon (WHO) mener norsk alkoholpolitikk er et globalt forbilde, der folkehelse går foran næringsinteresser.

Det ligger an til at Arbeiderpartiet fortsetter i regjering, men med støttepartier som har ulike syn på rusfeltet. Denne perioden kan bli avgjørende for spørsmål om partysoner, reklameforbud og barnas trygghet. IOGT forbereder seg for møter med med representanter for alle partier i posisjon og opposisjon.

IOGT i Sarpsborg hadde ungdom og rus som tema da avdelingen inviterte til debattmøte 27.august, og er godt fornøyd med at så mange som 40 personer kom for å delta i møtet.