IOGT gir enestående ledere trygghet

Lederne i Enestående familier sørger for et stort utvalg av aktiviteter. Det var inspirasjon, læring, problemløsning, og masse godt humør når de i helgen møttes på sin nasjonale ledersamling.

Enestående familier er IOGT sitt nettverksbyggende tilbud for voksne som ofte er alene sammen med barna sine.

36 engasjerte lokale ledere møttes i helgen for to dager med fullspekket program som var både nyttig og motiverende. Det var ingen tvil om at mange kjente hverandre fra før, så den gode stemningen var på plass med en gang.

Nasjonal leder Trude Sletteberg forklarer at ledersamlinger som denne er viktig å gjennomføre fordi våre 80 frivillige ledere trenger å møtes en gang i året. Det er i overkant av 20 lokale grupper over hele landet.  På en samling som denne får de hentet inspirasjon, og kan kaste ball sammen om gleder og utfordringer de opplever lokalt. 

Dessuten er vi er også opptatt av at våre ledere skal bli godt kjent med IOGTs verdier og målsettinger, slik at det gjenspeiles i all aktiviteten de skaper over hele landet sier Trude. 

At arbeidet med å forankre IOGTs verdier hos de lokale gruppene har funket er det liten tvil om. På spørsmål til lederne om hvorfor det er viktig at Enestående familier er en del av IOGT var tryggheten det gir noe som gikk igjen. Flertallet nevnte at det gir trygghet og seriøsitet når en organisasjon som IOGT står bak, og ikke minst kan barn og voksne kan være helt trygge på at alt i regi av Enestående familier er helt rusfritt. 

Med en aktivitetskalender som er smekkfull av arrangementer hele året er det i alle fall ingen tvil om at de lokale frivillige lederne gjør en kjempeinnsats. 

Ta en titt på det omfattende aktivitetstilbudet her

8.15-9.30 11. desember 2025

Stortinget - Rom: N-116 (Auditoriet) - Bruk inngangen i Prinsens gate 26, ved Halvorsens konditori.

Nyheter

I sommer vedtok IOGTs landsmøte at vi i 2027 skal ha et nytt og fremtidsrettet navn. Vi skal ha en involverende prosess i organisasjonen for å fremstå med et nytt navn som kommuniserer hvem vi er i en ny tid og til nye generasjoner. Utvalget som skal jobbe med dette er nå i gang med arbeidet. 

IOGT i Norge deltok på årets NordAN-konferanse i Riga, hvor representanter fra frivillige organisasjoner i Norden og Baltikum delte kunnskap, erfaringer og bekymringer knyttet til alkoholpolitikk og folkehelse.

IOGT i Norge har engasjert seg tydelig i debatten om skjenking på Drammen kino. IOGT er imot at stadig flere arenaer for idrett og kultur åpnes som skjenkesteder. Det er et skadelig signal å sende til barn og unge.