Ny rapport: Beruselsesdrikking

En ny forskningsrapport Beruselsesdrikking – akutte risikoer og langtidseffekter oppsummerer oppdatert internasjonal og nordisk forskning om hvordan drikkemønstre påvirker helse og risiko. Forskningen viser at mer enn halvparten av alkoholen i høyinntektsland drikkes i situasjoner der det konsumeres store mengder på kort tid.

– Dette er ikke et marginalt feno

men, men en vanlig måte å drikke på. Samtidig er det disse situasjonene som står bak en stor del av alkoholskadene, sier en av rapportens forfattere.

Store konsekvenser – også utover den som drikker

Når alkohol drikkes raskt, øker promillen fort, og kroppen får mindre tid til å bryte ned alkoholen. Det øker risikoen for ulykker, vold og forgiftning. Samtidig viser rapporten at beruselsesdrikking også bidrar til økt risiko for sykdommer som kreft, hjerte- og karsykdommer og demens.

Konsekvensene rammer ikke bare den som drikker. Beruselsesdrikking henger også sammen med vold, omsorgssvikt, kriminalitet og store kostnader for samfunnet.

Vanligere enn mange tror

Omtrent 30 prosent av voksne oppgir at de drikker store mengder alkohol ved én anledning minst én gang i måneden, og forskningen tyder på at omfanget kan være høyere enn det som rapporteres.

Siden en så stor del av alkoholkonsumet skjer i slike situasjoner, peker forskerne på at tiltak rettet mot beruselsesdrikking kan ha stor effekt på å redusere alkoholrelaterte skader.

Les mer og last ned rapporten her: Beruselsesdrikking – akutte risikoer og langtidseffekter

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

Tirsdag samlet IOGT i Agder fagfolk, politikere, ungdomsrepresentanter og engasjerte innbyggere til et arrangement på Kristiansand folkebibliotek med ungdomskriminalitet, rusforebygging og inkludering som tema. 

Stortinget åpner nå trolig for produsentsalg av alkohol over 4,7 prosent, etter at næringskomiteen nå har anbefalt dette.  Nationen omtaler det som en mindre justering av omsetningen i en lederartikkel 6.mai. Vi mener dette handler om et veiskille i alkoholpolitikken.

Mange frivillige har engasjert seg i årets «Edru på barnas dag»-kampanje – med stands, aktiviteter, innlegg i sosiale medier og leserbrev i lokalaviser over hele landet. Vi vil rette en stor takk til alle som har bidratt til å løfte fram budskapet om en trygg og inkluderende 17. mai for barna. Her deler vi ett av innleggene som har stått på trykk den siste tiden.