Ny undersøkelse fra IOGT

6 av 10 voksne mener vi drikker for mye alkohol når vi er sammen med barna i julen.

Vår generalsekretær Hanne Cecilie Widnes presenterte på Søndagsrevyen vår ferske undersøkelse som viser at hele 6 av 10 voksne mener vi drikker for mye alkohol når vi er sammen med barna i julen.

Elisabeth var en av dem. Les hennes sterke historie her.

Undersøkelsen ble gjort som en del av Hvit jul-kampanjen vår som går i hele november og desember. Her oppfordrer vi voksne til å la være å drikke når de er sammen med barn i julehelgen.

Om du selv har utfordringer med rus, og føler at du trenger å snakke med noen om dette - ring rustelefonen på 08588.

17.30-18.30 29. april 2026

Tromsø bibliotek

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

En ny forskningsrapport Beruselsesdrikking – akutte risikoer og langtidseffekter oppsummerer oppdatert internasjonal og nordisk forskning om hvordan drikkemønstre påvirker helse og risiko. Forskningen viser at mer enn halvparten av alkoholen i høyinntektsland drikkes i situasjoner der det konsumeres store mengder på kort tid.

IOGT var blant organisasjonene som var invitert til Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) og Landbruks- og matdepartementet 17.mars 2026, for en dialog om mulig gårdssalg av alkohol i Norge. IOGT mener dette er en dårlig ide, blant annet fordi det kan skape vanskeligheter for Vinmonopolets rolle i Norge.

Lørdag 14. mars samlet alle elevene ved Åsane folkehøgskole seg til en felles fagdag med tema cannabis, kunnskap og narkotikapolitisk debatt, arrangert av IOGT i Norge.