Trygg ungdom i Sarpsborg

Hvordan er unges helse, trivsel og opplevelse av trygghet i Sarpsborg? Både foresatte, skolen, politiet, helsetjenesten, kultur- og fritidstilbudet, lokalmiljøet og ikke minst politikerne er alle viktige aktører i det forebyggende arbeidet. 

De fleste ungdommer har venner, god helse, trives på skolen og i sine lokalmiljø. Dessverre kommer det også frem av Ungdataundersøkelsen fra 2018 at mange unge sliter, både fysisk og psykisk. Cannabisbruken øker og flere, enn for noen år siden, begår regelbrudd. Forskerne spør seg derfor om «skikkelighetstrenden» vi har sett blant de unge over en periode, nå er på vei til å snu.

Les også: Slik jobber IOGT for trygge oppvekstvilkår for barn og unge 

Det rusforebyggende arbeidet rettet mot unge skjer lokalt, i kommunene. Skolen, politiet, helsetjenesten, kultur- og fritidstilbudet, lokalmiljøet og foresatte er alle viktige aktører i dette arbeidet. Den lokale skjenkepolitikken og alkoholkulturen påvirker også ungdommens syn på og bruk av alkohol.

Politisk debatt om ungdom og rusforebygging i Sarpsborg

Tid: 15. mai, kl.18:00-20:00
Sted: IOGT-huset «Fremtiden» i Pellygata 70.

Vi inviterer lokale fagmiljøer og ungdommen selv til å fortelle om livskvalitet og utfordringer i Sarpsborg, før politikerne får diskutere tiltak for en bedre rusforebygging.  

Vi spør:

  •    Hvordan er unges helse, trivsel og opplevelse av trygghet i Sarpsborg?
  •    Har alle unge i Sarpsborg tilgang til møteplasser og et attraktivt fritidstilbud?
  •    Hvordan påvirker skjenkepolitikken i Sarpsborg de unges mulighet til å delta på ulike aktiviteter og arenaer?
  •    Er helsetilbudet tilgjengelig og godt nok?
  •    Hva vil de politiske partiene prioritere i det rusforebyggende arbeidet dersom de kommer til makta etter lokalvalget 2019?

 Meld din interesse på Facebook.

Nyheter

NOVA presenterte mandag 11.august 2025 sin helt nye undersøkelse Ungdata 2025 i en fullsatt sal på Arendalsuka. Et sentralt funn i den nye undersøkelsen er at mange unge tross alt lever gode liv i Norge, og at de trives med mye i hverdagen.

IOGT kritiserer Arbeiderpartiet for en form for politisk hestehandel som setter viktige deler av landets alkoholpolitikk i spill. En politikk Norge har fått stor internasjonal anerkjennelse for. 

Lamin Frank Coker (35) var lei av at de alkoholfrie alternativene alltid var litt dårligere. Nå har han skapt det som kanskje er festivalens mest eksklusive område – helt uten alkohol.