Velkommen til Sterk&Klar-seminaret 2018

23. januar arrangerer IOGT vårt årlige Sterk&Klar-fagseminar, denne gangen med tittelen De viktige voksne - hvordan tilrettelegge for en god ungdomstid. 

I Sterk&Klar er vi opptatt av løfte betydningen av hvilke påvirkningsmuligheter voksne har som forebyggere og rollemodeller. 

Med spennende innledninger fra dyktige fagpersoner vil dette seminaret gi foreldre og andre voksne kunnskap om og verktøy knyttet til rusforebygging, forebygging av mobbing og utenforskap, sosiale medier og bruken av dette blant unge, og hvordan forbedre og styrke foreldresamarbeidet. Det blir med andre ord en dag med relevant faglig input for deg som daglig er i kontakt med barn, unge og foreldre, det være seg gjennom jobb eller i andre sammenhenger. 

Målgruppe: Skolepersonell, FAU-kontakter, SaLTo/SLT, utekontakter, miljøarbeidere og andre i tett kontakt med barn og unge.

Dato: 23. januar 2018

Tid: 09.45 - 16.00

Sted: Bjørvika konferansesenter, Dronning Eufemias gate 6

 

Påmelding innen tirsdag 16. januar 2018

Program

09.45-10.00 Registrering, kaffe/te

10.00–10.15 Velkommen

Mirjeta Emini, prosjektleder Sterk&Klar

10.15–11.15 Vi kan ikke snakke om mobbing uten å snakke om inkludering

Kjerstin Owren, mobbeombud i Oslo

11.15-11.30 Pause

11.30–12.30 Fra sosiale medier til chatbots

- utvikling og trender i bruken av digital kommunikasjon

Petter Bae Brandtzæg, seniorforsker ved SINTEF

12.30–13.30 Lunsj

13.30–14.15 Engasjerte foreldre skaper trygge barn

- foreldremøter som et verktøy for motivasjon og samarbeid

Kjersti Falck, rådgiver for Foreldreutvalget for grunnopplæring 

14.15–14.30 Pause

14.30–15.15 Gutter og yngre menn på randen

- fra delvis marginalisert til permanent utenforskap

Arne Klyve, seniorrådgiver i rusfeltet i Bergensklinikkene

15.15-15.45 Foreldre som forebyggere

- kunnskap og forskning om foreldreinvolvering i forebyggende arbeid

Hanne Cecilie Widnes, generalsekretær i IOGT i Norge

15.45 – 16.00   Avslutning

18.00-20.00 31. august 2026

IOGT-huset, Torggata 1 i Oslo

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

Gratulerer til Heiv Reebar Taha! Gjennom Sterk&Klars ungdomskontrakt gjør ungdommene en avtale med foreldrene sine om å holde seg rusfrie gjennom ungdomsskolen. I år var det mange som holdt avtalen, og alle disse ble med i trekningen av en premie på 20 000 kroner. Heiv ble trukket ut som årets vinner.

Sommerferien nærmer seg – en tid for fritid, fellesskap og gode minner. Skoleåret, arbeid og forpliktelser er fullført, foran ligger en hel og blank sommerferie og venter. Vi i Sterk&Klar ønsker foreldre og ungdommer en god og rusfri sommer.

I slutten av mai i år vedtok kommunestyret i Kristiansand med 37 mot 20 stemmer at det skal åpnes for tidlig morgenskjenking av øl og vin på Kjevik lufthavn.