Alkohol påvirker kvinner og barns rettigheter

Som del av kampanjen Oljefondets alkoholproblem ble en ny rapport om hvordan alkohol påvirker kvinner og barns rettigheter lansert mandag 25. november. Rapporten viser at kvinner og barn opplever negative konsekvenser av egen og andres alkoholbruk, oftere enn menn.

Rapporten er skrevet av Dr Anne-Marie Laslett og Megan Cook ved Centre for Alcohol Policy Research ved La Trobe University i Melbourne på vegne av FORUT.

Last ned rapporten som pdf:

Rapporten dokumenterer flere ulike negative konsekvenser av alkoholbruk. Alkohol påvirker den økonomiske situasjonen og kan etterlate kvinner og barn med udekde behov. Alkohol er også knyttet til frykt, der vold i nære relasjoner ofte henger sammen med alkoholbruk. Rapporten peker videre på hvordan egen og ikke minst andre omsorgspersoners drikking påvirker rett til helse og utdanning.

Les også: Rus som utviklingshinder

Rapporten er en kunnskapsoppsummering, og oppsummerer forskning som viser at alkohol er en viktig faktor for flere av FNs bærekraftsmål, blant annet mål 3 God helse, mål 5 Likestilling mellom kjønnene og mål 10 Mindre ulikhet.

Les også: Oljefondet har et alkoholproblem

Følg kampanjen oljefondets alkoholproblem på Facebook

Nyheter

Lamin Frank Coker (35) var lei av at de alkoholfrie alternativene alltid var litt dårligere. Nå har han skapt det som kanskje er festivalens mest eksklusive område – helt uten alkohol.

Den ruspolitiske organisasjonen IOGT gjenvalgte sist søndag Ørnulf Thorbjørsen fra Trondheim som leder for to år, mens Elisabeth Hagen fra Elverum ble valgt til ny nestleder.

-Vi er en tradisjonsrik organisasjon som feirer 150-årsjubileum i 2027, samtidig som vi er en samfunnsaktuell ruspolitisk organisasjon i Norge i dag, sa Thorbjørnsen til landsmøtet. 

FORUT er en del av IOGTs organisasjonsfamilie, og denne våren har FORUT lagt bak seg enda et hektisk og innholdsrikt halvår med kampanjer i norske barnehager og skoler.