Podcast om Oljefondets alkoholproblem

Samtidig som Norge gir masse penger i bistand til fattige land, investerer staten 90 milliarder i en industri som ødelegger utviklingen i akkurat de samme landene. Er det greit, liksom?

Hør podcasten på Spotify

I denne episoden av Podcasten "La oss snakke om" har ungdom intervjuet Øystein Bakke fra Foruts ADD-program, som forklarer hvordan alkohol er et utviklingshinder som vi må ta hensyn til i bistandsarbeidet, og Nils Johan Garnes som er prosjektleder for kampanjen Oljefondets alkoholproblem, som er opptatt av dobbeltmoralen som ligger i at Norge investerer milliarder i en industri som undergraver vårt eget bistandsarbeid. 

Les mer om denne episoden på podcastens nettside

Nyheter

NOVA presenterte mandag 11.august 2025 sin helt nye undersøkelse Ungdata 2025 i en fullsatt sal på Arendalsuka. Et sentralt funn i den nye undersøkelsen er at mange unge tross alt lever gode liv i Norge, og at de trives med mye i hverdagen.

IOGT kritiserer Arbeiderpartiet for en form for politisk hestehandel som setter viktige deler av landets alkoholpolitikk i spill. En politikk Norge har fått stor internasjonal anerkjennelse for. 

Lamin Frank Coker (35) var lei av at de alkoholfrie alternativene alltid var litt dårligere. Nå har han skapt det som kanskje er festivalens mest eksklusive område – helt uten alkohol.