IOGT har i mange år jobbet for at parker og offentlige rom skal være rusfrie og trygge for alle. I 2018 utarbeidet vi rapporten "Parken for alle" der vi dokumenterte stor støtte i befolkningen for å beholde forbudet mot alkohol på offentlig plass.
I Norge er det forbudt å drikke alkohol på offentlig plass. De fleste land i Europa har lignende reguleringer.
Ifølge alkohollovens §8-9 er det ikke lov å drikke alkohol på «gate, torg, vei, i park eller på annen offentlig plass».
IOGT er opptatt av at uteområder og offentlig plass skal oppleves trygt. I 2018 utarbeidet vi Fyll parken Rapport med utgangspunkt i en spørreundersøkelse.
Spørreundersøkelsen viser blant annet at:
Gågate. Ærverdig. Hus. Flasker. Mange. Hyllemeter. Alkoholfritt. Glutenfritt. Papp. Rett. I. Skravlekoppen.
Av og til vert eg litt stakkato i skrivemåten når eg får gode opplevingar. Det å entre inngangsdøra til butikken Vinifera var kjekt. Hyllemeter på hyllemeter med importerte alkoholfrie vinar. I tillegg er vinbutikken og kafeen i Gågata i Ørsta sertifisert Skravlekopp-butikk. Veldig flott at ein vinbutikk også har ei kaffimaskin og litt å “bite i”, slik at folk kan ta seg tida til å setje seg ned, bruke ein Skravlekopp og på den måten vere med å gjere lokalsamfunnet meir skravlete.
På våre fagdager samles politikere, fagfolk og representanter for frivillige organisasjoner til ruspolitisk oppdatering og gjennomgang av utfordringene i sitt lokalsamfunn.
Ørnulf Thorbjørnsen ble enstemmig valgt som IOGTs nye leder på årets landsmøte. Han har ambisjon om å utvikle IOGT videre.
Drammensbiblioteket, Grønland 58 i Drammen
Drammensbiblioteket, Grønland 58 i Drammen
Statsministeren og regjeringen er i utakt med folk flest når de går inn for mer nattåpne øl-kraner under fotball-VM i sommer, viser en fersk undersøkelse gjennomført av Verian for den ruspolitiske organisasjonen IOGT.
Tilstedeværelse, engasjement og klare rammer er viktig i godt forebyggingsarbeid rundt ungdom, uansett om det handler om inkludering, psykisk helse eller rus. Dette var utgangspunktet for fagdagen i IOGTs satsing Sterk & Klar på Sola Strand hotell utenfor Stavanger 19.januar 2026.
IOGT er inne i en prosess med vurdering av nytt organisasjonsnavn, etter at IOGT Internasjonalt skiftet navn til MOVENDI International for noen år siden. Høsten 2025 har vår søsterorganisasjon IOGT-NTO i Sverige også vedtatt å skifte navn til MOVENDI Sverige.