Vil dere bevare alkoholreklameforbudet?

Forbudet mot alkoholreklame er en av grunnpilarene i norsk alkoholpolitikk. Det beskytter barn, unge og andre mot skadelig påvirkning fra alkoholindustrien. 

Reklameforbudet er plattformnøytralt og gjelder på TV, radio, trykte og sosiale medier.

Alkohol er ingen vanlig vare, og skal heller ikke behandles som det. Verdens helseorganisasjon anbefaler reklameforbud, begrenset tilgjengelighet og høye priser som de tre beste virkemidlene for å redusere skadelig drikking.

Norge har som mål å redusere alkoholkonsumet vårt med 20 prosent innen 2030. Reklameforbudet er et av de beste virkemidlene vi har for å nå dette målet.

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

I slutten av mai i år vedtok kommunestyret i Kristiansand med 37 mot 20 stemmer at det skal åpnes for tidlig morgenskjenking av øl og vin på Kjevik lufthavn.

Tirsdag samlet IOGT i Agder fagfolk, politikere, ungdomsrepresentanter og engasjerte innbyggere til et arrangement på Kristiansand folkebibliotek med ungdomskriminalitet, rusforebygging og inkludering som tema. 

Stortinget åpner nå trolig for produsentsalg av alkohol over 4,7 prosent, etter at næringskomiteen nå har anbefalt dette.  Nationen omtaler det som en mindre justering av omsetningen i en lederartikkel 6.mai. Vi mener dette handler om et veiskille i alkoholpolitikken.