Vil dere legalisere/regulere alle narkotiske stoffer?

Vi må regne med at legalisering vil gi økt tilgang, økt sosial aksept og dermed økt bruk. Dette vil igjen medføre økte russkader.

Erfaringer fra USA tyder på at prisen på stoffene synker etter hvert som markedet etablerer seg. Rusforskningen tilsier at også dette vil bidra til økt bruk.

Norge er bundet av FNs narkotikakonvensjoner, som slår fast at narkotiske stoffer bare skal brukes til medisinske formål og forskning. Det internasjonale narkotikakontrollbyrået fastslår at legalisering vil være i strid med FN-konvensjonene.

En undersøkelse gjennomført av Sentio i 2023 på oppdrag fra Actis viser at 87 prosent av nordmenn ikke ønsker en legalisering.

12.00-15.00 3. juni 2026

Kristiansand folkebibliotek i Rådhusgata 11, Kristiansand

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

IOGT er bekymret for en utvikling der en rekke enkeltsaker undergraver helheten i en solid norsk alkoholpolitikk. Onsdag 15.april 2026 møtte IOGT Helse- og omsorgsdepartementet til overlevering og dialog rundt tre utfordringer vi mener regjeringen må lytte til.

En ny forskningsrapport Beruselsesdrikking – akutte risikoer og langtidseffekter oppsummerer oppdatert internasjonal og nordisk forskning om hvordan drikkemønstre påvirker helse og risiko. Forskningen viser at mer enn halvparten av alkoholen i høyinntektsland drikkes i situasjoner der det konsumeres store mengder på kort tid.

IOGT var blant organisasjonene som var invitert til Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) og Landbruks- og matdepartementet 17.mars 2026, for en dialog om mulig gårdssalg av alkohol i Norge. IOGT mener dette er en dårlig ide, blant annet fordi det kan skape vanskeligheter for Vinmonopolets rolle i Norge.