Vil dere sikre alle barn og unge rett til minst én gratis fritidsaktivitet?

Forskning viser at deltagelse i organiserte aktiviteter er en av de viktigste beskyttelsesfaktorene mot rusbruk. Engasjerende, gratis og lett tilgjengelige tilbud holder barn og unge vekk fra rus og kriminalitet, og gir dem meningsfylte aktiviteter å fylle fritiden med.

Når økonomien er trang, er fritidsaktiviteter det først som kuttes hos familier med dårlig råd. Derfor trengs en fritidsgaranti gjør det mulig for alle barn uavhengig av økonomisk bakgrunn eller familiesituasjon å delta i organiserte fritidsaktiviteter.

Regjeringen har gjennom Fritidserklæringen forpliktet seg til å sikre at alle barn og ungdom har mulighet til å delta jevnlig på minst én organisert fritidsaktivitet.

12.00-14.00 14. mars 2026

Aarnes kafeteria (Strannavegen 302, Gvarv)

12.00-18.00 21. mars 2026

Åsane folkehøgskole, Hylkjeneset 108, Hylkje

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

Nyheter

Nok en gang gjøres det klart for Holmenkollen Skifestival, i år med den tradisjonsrike femmila tilbake på programmet for både menn og kvinner. IOGT har vært kritiske til den håndteringen av den omfattende alkoholbruken og fylla langs løypene tidligere år, og håper nye tiltak under arrangementet nå kan løse problemene. 

IOGTs Cecilie Widnes deltok torsdag 12. mars i NRK Debatten, der temaet var regjeringens forslag om å sette til side deler av alkoholloven under fotball-VM. Med flere hundretusen seere er Debatten en sentral arena for å løfte fram IOGTs alkoholpolitiske perspektiver. 

Det er tilsynelatende bred enighet i Norge om at vi bør ha restriksjoner på salg og skjenking av alkohol. Likevel går utviklingen i motsatt retning. Antallet skjenkebevillinger og salgssteder øker, og de politiske prioriteringene som skulle verne om folkehelsen bygges ned.