Dersom sterkøl kan selges i dagligvareforretninger, vil dette føre til at en mer alkoholsterk variant av øl blir mer tilgjengelig. Dagligvarebutikkene har flere utslag og lengre åpningstider enn Vinmonopolet.
Å legge til rette for at folk bytter ut vanlig øl med sterkøl, og gjøre sterkøl mer tilgjengelig enn i dag, er en dårlig strategi for å få ned et helseskadelig forbruk.
I tillegg til å øke tilgjengeligheten av alkohol kan det å tillatesterkøl i butikk på sikt bidra til å true Vinmonopolet. Det er dessuten solid dokumentasjon på at dagligvarebutikkene fører altfor dårlig kontroll med alkoholsalget, og mange selger til mindreårige. Det vil være uansvarlig å la en bransje som ikke klarer å kontrollere salg av vanlig øl, få ansvaret for å selge enda sterkere varer.
Forskning viser at deltagelse i organiserte aktiviteter er en av de viktigste beskyttelsesfaktorene mot rusbruk. Engasjerende, gratis og lett tilgjengelige tilbud holder barn og unge vekk fra rus og kriminalitet, og gir dem meningsfylte aktiviteter å fylle fritiden med.
Alkohol er det eneste næringsmiddelet som er unntatt krav om merking. Selv om alkohol er medvirkende årsak til over 200 ikke-smittsomme sykdommer, er kunnskapen om denne sammenhengen i befolkningen lav.
Sammenhengen mellom skjenketider og vold er grundig dokumentert i både internasjonal og norsk forskning. Vi vet at en betydelig del av den alkoholrelaterte volden skjer rundt skjenkesteder.
Kranjska Gora, Slovenia
IOGT er bekymret for en utvikling der en rekke enkeltsaker undergraver helheten i en solid norsk alkoholpolitikk. Onsdag 15.april 2026 møtte IOGT Helse- og omsorgsdepartementet til overlevering og dialog rundt tre utfordringer vi mener regjeringen må lytte til.
En ny forskningsrapport Beruselsesdrikking – akutte risikoer og langtidseffekter oppsummerer oppdatert internasjonal og nordisk forskning om hvordan drikkemønstre påvirker helse og risiko. Forskningen viser at mer enn halvparten av alkoholen i høyinntektsland drikkes i situasjoner der det konsumeres store mengder på kort tid.
IOGT var blant organisasjonene som var invitert til Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) og Landbruks- og matdepartementet 17.mars 2026, for en dialog om mulig gårdssalg av alkohol i Norge. IOGT mener dette er en dårlig ide, blant annet fordi det kan skape vanskeligheter for Vinmonopolets rolle i Norge.