Vi må regne med at legalisering vil gi økt tilgang, økt sosial aksept og dermed økt bruk. Dette vil igjen medføre økte russkader.
Erfaringer fra USA tyder på at prisen på stoffene synker etter hvert som markedet etablerer seg. Rusforskningen tilsier at også dette vil bidra til økt bruk.
Norge er bundet av FNs narkotikakonvensjoner, som slår fast at narkotiske stoffer bare skal brukes til medisinske formål og forskning. Det internasjonale narkotikakontrollbyrået fastslår at legalisering vil være i strid med FN-konvensjonene.
En undersøkelse gjennomført av Sentio i 2023 på oppdrag fra Actis viser at 87 prosent av nordmenn ikke ønsker en legalisering.
Legalisering betyr at kjøp, salg, bruk og produksjon av et rusmiddel gjøres lovlig. Det tas ofte til orde for at man for eksempel kan selge cannabis på et slags «cannabispol» der man samtidig kan innføre strenge aldersgrenser, begrensninger på styrke og begrensede åpnings- og salgstider.
Norges hovedmål i spillpolitikken er å begrense skadene av pengespill. Det har vi klart gjennom å gi Norsk Tipping og Rikstoto enerett på å tilby pengespill.
Enkelte partier tar til orde for å redusere avgiftene på alkohol. Dette er i strid med anbefalingene fra Verdens helseorganisasjon, som nevner avgifter som ett av de viktigste virkemidlene for å redusere alkoholkonsum og forebygge alkoholrelaterte skader og dødsfall.
Høy promille er én av tre faktorer som kjennetegner dødsfall i fritidsbåtulykker. I 2024 mistet 39 personer livet i fritidsbåtulykker. Omtrent halvparten av dem var ruspåvirket.
Næringsinteresser og kundehensyn brukes ofte som argumenter for å liberalisere alkoholpolitikken. Men alkohol er ingen ordinær vare, og alkoholpolitikk bør først og fremst være helsepolitikk, ikke næringspolitikk.
Forskning viser at deltagelse i organiserte aktiviteter er en av de viktigste beskyttelsesfaktorene mot rusbruk. Engasjerende, gratis og lett tilgjengelige tilbud holder barn og unge vekk fra rus og kriminalitet, og gir dem meningsfylte aktiviteter å fylle fritiden med.
Møllergata 37 i Stavanger (Godtemplarnes hus)
Åsane folkehøgskole, Hylkjeneset 108, Hylkje
Kranjska Gora, Slovenia
Og følger Drammen egentlig sin egen alkoholpolitikk når kommunen gir skjenkebevilling til kinoen? Det var blant kjernespørsmålene da IOGT i Buskerud samlet politikere, ungdom og kulturaktører til debatt på Drammensbiblioteket torsdag 12. februar.
Med den kalde vintervinden som feide gjennom gatene i Haugesund, ble det vanskelig å få skikkelig god varme i de nye lokalene til Sammensenteret T3 i byen. Med noen gode hjelpere ble problemet raskt løst.
Statsministeren og regjeringen er i utakt med folk flest når de går inn for mer nattåpne øl-kraner under fotball-VM i sommer, viser en fersk undersøkelse gjennomført av Verian for den ruspolitiske organisasjonen IOGT.