Flott helg i Oslo på politisk seminar

50 medlemmer deltok på politisk seminar i Oslo i helgen. Det ble to lærerike dager hvor lokal ruspolitikk stod på agendaen.

Vi startet helgen på lørdag i samarbeid med Actis på Oslo Kongressenter. Her ble det blant annet holdt foredrag om vellykket forebygging, en god lokal ruspolitikk, og hvordan man kan komme seg på i media. 

Siste halvdel av dagen jobbet vi i parallellsesjoner, med temaer som leserinnlegg, sosiale medier og medlemsmobilisering.

IOGTs medlemmer dro opp til Thon Hotell Storo, og avsluttet dagen med en god middag på hotellet. 

Søndagen ble viet til IOGTs valgkamparbeid. Det er lokallvalg i 2019, og med medlemmer over hele Norge har vi gode muligheter til å påvirke politikerne. 

Vi startet med mer faglig påfyll fra generalsekretær Cecilie Widnes, forsker Hilde Pape, og Juventes generalsekretær Kjetil Vesterås. Det ble også tid til workshops, hvor medlemmene har gitt innspill og jobbet med kampanjearbeid ved stands, debattmøter og leserinnlegg. 

Vi vil takke alle som har deltatt og gjort helgen til et spennende møte med nye og gamle medlemmer. Nå er vi klare for å jobbe politisk i 2019, og påvirke politikerne lokalt! 

Nyheter

IOGT advarte mot legalisering og løftet frem forebygging som det viktigste tiltaket da vi i dag la frem våre innspill til Norges prioriteringer i møte i FNs narkotikakommisjon!

IOGT deltok på Stortingets høring på forslaget til ny forebyggings- og behandlingsreform. Der ba vi om et styrket fagmiljø og utvikling av alkoholpolitikk som forebyggende innsats.

21. oktober annonserte Helse Sør-Øst (HSØ) omsider resultatet av anbudsprosessen innen tverrfaglig spesialisert rusbehandling (TSB) – til stor forferdelse for et samla rusmiddelfelt som oppfatta konklusjonene til HSØ som reine raseringa av feltet.