IOGTs Sammen-sentre er et lavterskeltilbud til mennesker i aktiv rus som trenger en hånd å holde i, omsorg, å treffe andre, mat, klær og et velværetilbud.
Hvert senter er unikt på sin måte, og aktivitetene varierer fra senter til senter, og mye er avhengig av brukerne og de frivilliges interesser og ideer. De frivilliges rolle er i hovedsak å være sosiale med brukerne og hjelpe til på kjøkkenet og med andre praktiske ting, men mange av våre frivillige har kompetanse, evner og interesser de bringer med seg inn og er med på å påvirke tilbudet. Kanskje er du utdannet frisør og vil gi brukerne tilbud om jevnlig hårklipp eller kanskje du er friviluftsinteressert og kan bidra til et mer spennende turtilbud.
Frivillige på Sammen-sentre kommer som oftest en fast dag i uken og vi er opptatt av at det skal være sosialt og hyggelig å komme hit også for våre frivillige.
Som frivillig på Sammen-senter bør du være åpen og imøtekommende i møte med andre mennesker. Du må ha mulighet til å stille på dagtid, og bør også ha mulighet til å forplikte deg for en litt lengre periode.
Her er en liten video fra Sammensenteret i Laksevåg:
Ta direkte kontakt med Sammen-senteret der du bor, eller registrer din interesse via skjemaet.
Meiner leiar i IOGT Region midt-Norge, Per-Arne Lillebø.
Fadderordningen Aktivitet for Alle Karmøy har som formål å fremme, oppfordre og legge til rette for at barn og unge skal delta i fritidsaktiviteter.
56 % mener det generelt drikkes for mye alkohol i sommerferien når barn er tilstede.
Kampanjen i 2018 fikk over 17.000 underskrifter og mer enn 400 frivillige har vært involvert. 3 av 4 spurte har fått med seg kampanjen.
IOGT har et nettverk av folk som ønsker å bidra til å spre vårt budskap gjennom media.
I forbindelse med verving og våre ulike kampanjer trenger vi folk som vil være med oss ut på stand og snakke med folk og skape større bevissthet rundt rusbruk og alkoholkultur.
Universitetet i Sørøst-Norge, Campus Drammen, Grønland 58
«Fremtiden» i Pellygata 70 i Sarpsborg
Kristiansand teateret, Kongens gate 2
Litteraturhuset i Bergen, Østre Skostredet 5
FNs narkotikakommisjon (CND) har sitt årlige møte i Wien i mars. I forbindelse med det inviterte Helse- og omsorgsdepartementets til dialogmøte for organisasjoner på rusfeltet. Her er innspillet fra generalsekretær Hanne Cecilie Widnes, som representerte IOGT.
Vil du følge opp medlemmer og frivillige i en engasjert og meningsfull organisasjon på rusfeltet?
Søknadsfrist: 10.02.2023
Irland får innføre lov om helseinformasjon og advarslar på alkohol. Også norske forbrukarar bør få slik kunnskap, så dei kan ta gode helseval, meiner IOGT.