Leiar Per-Arne Lillebø og nestleiar Hjørdis Almelid Vikenes IOGT Region Midt-Norge
12. mai 2023
i Nynorskordboka kan vi lese at ein influensar er ein påverkar. Altså ein person som vil påverke nokon til noko. I daglegtale kan ein påverkar også verte omtalt som ein lobbyist.
I fleire høve har vi sett at tidlegare stortingsrepresentantar kjem attende som påverkarar.
I så fall, tenkjer du at det er eit gode at vi har influensarar i Noreg anno 2023? vi i IOGT Region Midt-Norge tenkjer at det er positivt med folk som står for noko, og som kan seie meiningane sine på gode måtar i ulike kanalar. Difor driv vi haldningsskapande arbeid på rusfeltet. Vi ser dermed på oss sjølve som influensarar.
Se hva du kan gjøre som frivillig i IOGT
Vil du vere influensar i godt lag? Ja, då har mange frivillige organisasjonar bruk for deg. Meld deg inn - og påverk gjennom organisasjonslivet. For oss IOGTarar er det viktig å vere med å skape gode rusfrie møtestadar for folk i alle aldrar. Ha ein fin vår - og hugs at det finst mange alkoholfrie drikkar!
Dette leserbrevet har stått på trykk i bl.a. Brønnøysundavis (18.04.23), Vestlandsnytt (18.04.23), Romsdalsbudstikke (26.04.23), Avisa Nordland (22.04.23) og Tidens krav (21.04.23)
Må idrett og alkohol høre sammen? Hvorfor er det noen, ofte middelaldrende menn, som mener at alkohol og glede/kos alltid hører sammen?
Meiner leiar i IOGT Region midt-Norge, Per-Arne Lillebø.
Alkohol tek livet av fleire enn aids, tuberkulose og vald til saman. Kvart tjuande dødsfall i verda har samanheng med alkohol, og mange får helseproblem og redeusert livskvalitet på grunn av drikking av alkohol.
I Norge er det forbudt å drikke alkohol på offentlig plass. De fleste land i Europa har lignende reguleringer.
Kvar dag påverkar vi kvarandre gjennom det vi gjer og seier. Ingen av oss lever i eit vakuum. Ansvarlege vaksne er med på å skape trygge og gode oppveksmiljø.
Fadderordningen Aktivitet for Alle Karmøy har som formål å fremme, oppfordre og legge til rette for at barn og unge skal delta i fritidsaktiviteter.
Litteraturhuset i Bergen, Østre Skostredet 5
Arendal, overnatting på Sjøstrand
Bjørnar Moxnes og flere andre politikere møtte i går representanter for IOGTs aktivitetstilbud Enestående familier i Steinkjer. Enestående familier er et sosialt tilbud til alle voksne som ofte er alene med barna sine.
- Kristiansand er en by for alle, sa varaordfører Erik Rostoft da IOGT inviterte til fagseminar i byen. Han påpekte at det må legges vekt på tilrettelegging av både det organiserte og uorganiserte ungdomslivet.
Det står bra til med ungdom i Oslo. Det er hovedkonklusjonen i Ung i Oslo-undersøkelsen for 2023. – Trivselen øker og færre forteller om ensomhet og psykiske plager, sier Andres Bakken ved NOVA.