Det bagatelliserte alvor

Legeforeningen kaller alkohol og helse «det bagatelliserte alvor», og slår fast at alkohol er det rusmiddelet som forårsaker flest helseskader.

Alkohol og ulovlige rusmidler er blant de viktigste risikofaktorene for død og tapte friske levekår i befolkningen. Alkohol er det mest brukte rusmiddelet og er alene knyttet til mer enn 200 ulike sykdommer og skadeforhold. Vi har fått stadig sikrere kunnskap om årsaksforholdet mellom alkohol og kreft, og troen på at alkohol kan være bra for helsen er blitt tilbakevist. Skadene slår sosialt skjevt ut og bidrar til å øke de sosiale helseforskjellene vi har.

Les også: Det finnes ikke noe som kan kalles sikker bruk av alkohol i et helseperspektiv, konkluderer stor internasjonal studie.

"

For å få ned skadelig alkoholbruk må vi redusere totalforbruket. IOGT mener totalkonsumet bør reduseres med 25% innen 2025.

"

IOGT skriver derfor i sitt høringssvar til regjeringens kommende folkehelsemelding at forebygging av alkoholskader må få en sentral plass i meldingen. Norge har sluttet seg til WHOs mål om en reduksjon på 10 prosent av det skadelige alkoholforbruket innen 2025 (sammenlignet med 2010-tall). Siden det er totalforbruket som er den dominerende faktoren som styrer skadenes omfang betyr det at det totale konsumet må reduseres. IOGT mener det bør være et mål å redusere dette med 25 prosent i samme perioden. Skader og sykdommer forårsaket av alkoholbruk påvirker vi best gjennom kollektive politiske og sosiale tiltak.

IOGT mener at for å oppnå dette vil disse punktene være viktig å få med:

  • Styrke kompetansen rundt rusmiddelbruk og -skader
  • Beholde og styrke de regulatoriske virkemidlene, som å begrense salg- og skjenkesteder, holde et høyt avgiftsnivå og ha et konsekvent alkoholreklameforbud.
  • Gjøre det enkelt å ta helsevennlige valg – det skal være lett å ta rusfrie valg
  • Involvere og dyktiggjøre foreldre i rusforebyggingen
  • Mobilisere hele lokalsamfunn i forebyggingsarbeidet, inkluder ulike grupper som lokale myndigheter, skoler, politi, foreldregrupper, frivillige organisasjoner, idretten, regiliøse grupper osv.
  • Norge må spille en tydelig rolle i det globale helsearbeidet, også for å hegne om alkoholpolitikken her hjemme
  • Samarbeid med frivillige organisasjoner, sørge for at de får ta vare på kompetansen og engasjementet gjennom forutsigbare tilskuddsordninger og et langsiktig perspektiv på samarbeidet.

Les mer i høringssvaret her:

10.00 4. oktober - 15.00 6. oktober 2023

Tallin, Estland

20.00-21.00 24. oktober 2023

Zoom - meld deg på for å få tilsendt lenken

12.00-15.00 25. oktober 2023

Biblioteket i Bodø - Stormen

12.00-18.00 28. oktober 2023

Parkveien 41a, Oslo

Nyheter

Meningsfull jobb med reising og verving for en viktig sak. Som vervekonsulent utvikler du vervestrategier og planlegger verveinnsatsen i hele landet. 

Søknadsfrist: 15.10.2023

Send søknad på finn.no

Vi søker en person med kunnskap og engasjement for samfunnsspørsmål og politikk, og som brenner for at politikken skal legge gode rammer for trygge oppvekstmiljøer. 

Søknadsfrist: 08.10.2023

Send søknad på finn.no

Hvordan skal IOGT se ut når vi går inn i feiringen av IOGTs 150-årsjubileum i 2027? Vi sparker i gang fornyelsesprosessen med en liten undersøkelse blant medlemmer og frivillige.

Til undersøkelsen