WHOs nye handlingsplan mot alkohol

Den 27. mai vedtok WHO en ny global handlingsplan for å redusere alkoholskader. Øystein Bakke, seniorrådgiver i Forut forteller hva den inneholder og hvordan den skal brukes.

I 2010 vedtok WHO sin alkoholstrategi, med et mål om å redusere skadelig alkoholbruk med 10% innen 2025. Etter ti år var vi fortsatt langt unna dette målet, og det ble foreslått å lage en ny global handlingsplan på alkoholområdet. Denne vil ferdigstilles nå i løpet av mai. 

Hva står i planen, og hvordan skal vi bruke den?

Bakke har jobbet tett på prosessen helt siden alkoholstrategien ble vedtatt i 2010. Mandag 9. mai arrangerte IOGT et nettmøte der han fortalte om prosessene i WHO og interessekonfliktene mellom forebyggingsorganisasjonene og alkoholindusrien. Han presenterte også innholdet i den planen som nå kommer og fortalte hvilken nytteverdi den har for vårt forebyggende arbeid. 

Se opptak av IOGT-møtet

12.00-15.00 3. juni 2026

Kristiansand folkebibliotek i Rådhusgata 11, Kristiansand

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

0.00 26. februar - 0.00 6. mars 2027

Nyheter

Mange frivillige har engasjert seg i årets «Edru på barnas dag»-kampanje – med stands, aktiviteter, innlegg i sosiale medier og leserbrev i lokalaviser over hele landet. Vi vil rette en stor takk til alle som har bidratt til å løfte fram budskapet om en trygg og inkluderende 17. mai for barna. Her deler vi ett av innleggene som har stått på trykk den siste tiden.

IOGT arrangerte et åpent møte på Tromsø bibliotek om forslaget om å åpne for utvidede skjenketider under fotball-VM i 2026. Line Elisabeth Solbakken, Kommunestyrerepresentant for SV, var blant politikerne som satt i panelet og etter debatten fikk skrev hun dette innlegget i Nordnorsk debatt.

IOGT er bekymret for en utvikling der en rekke enkeltsaker undergraver helheten i en solid norsk alkoholpolitikk. Onsdag 15.april 2026 møtte IOGT Helse- og omsorgsdepartementet til overlevering og dialog rundt tre utfordringer vi mener regjeringen må lytte til.