IOGT skal delta på Arendalsuka. Kom gjerne innom oss på stand! Vi har også planer om å få med oss flere seminarer. Noen av dem kan du følge hjemmefra også.
Vi står på Actis sin stand på Sam Eydesplass 54 tirsdag kl 11-13 og onsdag kl 13-15. På standen vil vi bl.a. tipse om podcasten vår og vårt alkoholpolitiske kurs. Vi vil også bruke tiden i Arendal til å går rundt og besøke andre stands og delta på seminarer.
Det er mange spennende seminar å delta på fra et ruspolitisk perspektiv, og vi anbefaler å få med seg følgende seminar - enten i Arendal eller via nettet:
Vi sendte ut denne listen og tips om andre arrangementer for deg som er opptatt av ruspolitikk og forebygging i den siste utgaven av vårt politiske nyhetsbrev. Vil du ha mer informasjon som dette, meld deg på nyhetsbrevet du også.
Tradisjonelt er norsk ruspolitikk bredt sammensatt. Nå advarer forfatter Filip Rygg, mot det han mener er en global megatrend med individualistisk liberalisme.
96,8 prosent av tiltak alkoholindustrien hevder vil redusere skadelig drikking har ingen vitenskapelig støtte.
Verdens Helseorganisasjon sitt Europakontor (WHO Europe) har lansert en ny rapport som peker på Vinmonopolet som et av de viktige virkemidlene for å redusere forbruk og skader fra alkohol
Taxfree-ordningen bidrar til å svekke politiske mål både på klima- og på folkehelseområdet og undergraver Vinmonopolets samfunnsoppdrag.
IOGT i Norge lanserte 10. juli en rapport på Dagsrevyen som viser at 1 av 5 har hatt ubehagelige opplevelser knyttet til drikking på offentlig plass. IOGT ber politiet gjøre mer for å redusere drikking av alkoholbruk i parker og på strender.
Trygg ungdomstid er IOGTs politiske arbeid. Vi har mange frivillige som hjelper hverandre å jobbe politisk for å forebygge alkoholproblemer der de bor. Bli med!
Sola strand hotell
IOGT er inne i en prosess med vurdering av nytt organisasjonsnavn, etter at IOGT Internasjonalt skiftet navn til MOVENDI International for noen år siden. Høsten 2025 har vår søsterorganisasjon IOGT-NTO i Sverige også vedtatt å skifte navn til MOVENDI Sverige.
Når Runa Heggernes står i julebutikken til FORUT på Gjøvik, er det mer enn frivillig innsats som driver henne. Det er minner, relasjoner og et livslangt engasjement for et land som betyr mye for tusenvis av mennesker i Norge.
- Det er skuffende og alvorlig at statsministeren åpner for utvidet alkoholsalg om natta under VM. Det sier generalsekretær Cecilie Widnes i IOGT, etter at Støre åpnet for åpne ølkraner hele natta i politisk kvarter i NRK Nyheter onsdag 16.12.2025.