Trygg ungdom i Larvik

Rusforebygging skjer lokalt. Hvordan er unges helse, trivsel og opplevelse av trygghet i Larvik? Anja Hammerseng er blant innlederne når vi inviterer til politisk debatt.  

De fleste ungdommer har venner, god helse, trives på skolen og i sine lokalmiljø. Dessverre kommer det også frem av Ungdataundersøkelsen fra 2018 at mange unge sliter, både fysisk og psykisk. Cannabisbruken øker og flere, enn for noen år siden, begår regelbrudd. Forskerne spør seg derfor om «skikkelighetstrenden» vi har sett blant de unge over en periode, nå er på vei til å snu.

Les mer: Slik jobber IOGT for trygge oppvekstvilkår for barn og unge 

Det rusforebyggende arbeidet rettet mot unge skjer lokalt, i kommunene. Skolen, politiet, helsetjenesten, kultur- og fritidstilbudet, lokalmiljøet og foresatte er alle viktige aktører i dette arbeidet. Den lokale skjenkepolitikken og alkoholkulturen påvirker også ungdommens syn på og bruk av alkohol.

Politisk debatt om ungdom og rusforebygging i Larvik

Tid: 2. mai, kl.18:00-20:00
Sted: Colab Larvik, Brannvaktsgate 5

Vi inviterer lokale fagmiljøer og ungdommen selv til å fortelle om livskvalitet og utfordringer i Larvik, før politikerne får diskutere tiltak for en bedre rusforebygging.  

Vi spør:

  •    Hvordan er unges helse, trivsel og opplevelse av trygghet i Larvik?
  •    Har alle unge i Larvik tilgang til møteplasser og et attraktivt fritidstilbud?
  •    Hvordan påvirker skjenkepolitikken i Larvik de unges mulighet til å delta på ulike aktiviteter og arenaer?
  •    Er helsetilbudet tilgjengelig og godt nok?
  •    Hva vil de politiske partiene prioritere i det rusforebyggende arbeidet dersom de kommer til makta etter lokalvalget 2019?

Les mer

Meld din interesse på Facebook.

19.30-22.30 31. oktober 2025

IOGT-huset, Torggata 1 – midt i Oslo sentrum (5 min fra Oslo S)

18.00-20.00 18. november 2025

Hamar rådhus

Nyheter

Denne høsten har Vålerenga Ishockey utvidet alkoholserveringen på sine kamper på Jordal Amfi. Det skjer etter at klubben fikk tillatelse til slik skjenking fra byrådet i Oslo. IOGT mener det er både trist og feil at idretten nå blir steder for nye og større skjenkesteder. 

Både postkasseaksjon og stands ble planlagt da lokalavdelingene i IOGT i Bergen møttes for å planlegge årets Hvit Jul-kampanje.

Hvit Jul er en kampanje der IOGT, Juvente og Juba inviterer deg og andre til å signere for en alkoholfri julefeiring med barna 23.-26.desember.

Ferske tall viser at flere tenåringer drikker mer og oftere – ofte med foreldrenes hjelp. IOGT markerer Verdens alkoholfrie dag 3. oktober med en klar beskjed: Forebygging nytter, og voksnes valg har stor betydning.