Nyheter Iogt

Hvordan kan en best forebygge alkohol- og rusmisbruk? Hva kan lokalmiljøet gjøre for å sørge for et effektivt og godt rusforebyggende arbeid i sine lokalsamfunn? I dag er vi på plass i Skien og kjører debatt.

I Estland jobbes det hardt for å endre alkoholpolitikken og på kort tid har arbeidet gitt gode resultater. Fire år på rad har totalkonsumet gått ned.

Arne Klyve, som er prosjektets faglige rådgiver, innledet for 45 fremmøtte i Larvik bibliotek, om besteforeldrerollen i et rusforebyggingsperspektiv.

IOGT-prosjektet Intro åpner opp for flere formidlere! Forebyggingsprogrammet er etterspurt på introduksjonsprogrammet og vi har derfor behov for flere formidlere.

Foredragsholderne

Stappfull sal da IOGT inviterte Inspirasjonsseminar i Ålesund

Ungdom drikk mindre. Fleire vel å ikkje drikke. Korleis nyttar vi dette i det førebyggende arbeidet?

Det spør IOGTs regionleiar i Midt-Norge, Per Arne Lillebø i denne kronikken.  

Gravejournalisten Olivier Van Beeman har avdekket at Heineeken sin måte å markedsføre alkohol på i Afrika undergraver utvikling og god folkehelse.

IOGTs frivilligsentral i Skudneshavn arrangerer for tiende året i rad Kongesommer for alle barn som er hjemme i ferien på Karmøy. 

- Organisasjonslivet i Norge er under endring og det vil også påverke korleis me i IOGT jobbar, sier IOGTs nyvalgte leder.

"Det som ikke skjedde". Mina Gerhardsen holdt foredrag om forebygging i Larvik.

Valget nærmer seg, og 31. august stiller partiene med noen av sine toppkandidater fra Oslo til debatt om ruspolitikk.

IOGT argumenterte mot bryggeriforeningens forslag om å tillate "Happy hour" på Dagsnytt 18.

IOGT har denne våren arrangert konferanser over hele landet med fokus på rusmidlene i samfunnet. 

Vil du arbeide med rusforebygging, rekruttering og politikk? Vi har nå behov for en ny medarbeider ved vårt regionkontor i Oslo. 

Rundt 30 nye ledere i Enestående familier fikk tidligere i år sitt opplæringskurs.

Sterk&Klar støtter og styrker de voksne i deres rolle som ungdomsforeldre og viktige rollemodeller. .

Sammen med andre organisasjoner driver IOGT lokale dag- og aktivitetssentra for medmennesker med store rusproblemer

AV-OG-TIL lanserer nå en kampanje med spesielt fokus på psykisk helse og alkoholbruk hos de eldre

18.30-20.30 27. august 2025

Nordre Skøyen hovedgård. Peter Aas' vei 17, Oslo

Nyheter

Under Arendalsuka møtte vi helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre, og fikk overlevert våre tre viktigste utfordringer før høstens valg. Nå har vi fulgt opp møtet med et brev der vi ber Arbeiderpartiet stå fast ved en alkohol- og ruspolitikk som prioriterer folkehelse framfor næringsinteresser.

NOVA presenterte mandag 11.august 2025 sin helt nye undersøkelse Ungdata 2025 i en fullsatt sal på Arendalsuka. Et sentralt funn i den nye undersøkelsen er at mange unge tross alt lever gode liv i Norge, og at de trives med mye i hverdagen.

IOGT kritiserer Arbeiderpartiet for en form for politisk hestehandel som setter viktige deler av landets alkoholpolitikk i spill. En politikk Norge har fått stor internasjonal anerkjennelse for.