Nyheter Iogt

IOGT-organisasjonene har kjempet for kvinners rettigheter siden kampen stod for kvinners stemmerett. Vi er dypt bekymret for at alkoholindustrien står oppført som støttespiller for International Womens Day 2018. 

Nylig møttes de nordiske IOGT-organisasjonene på Island. På agendaen sto alkoholpolitikk og utveksling av erfaringer. Ikke alle er like begeistret for liberaliseringen av Finlands alkoholpolitikk.

Norge har fått en egen eldreminister i Helse- og omsorgsdepartementet. Ikke bare det. Hun får også ansvaret for landets alkoholpolitikk. Vi forventer at hun tenker forebygging og tar på alvor at alkoholbruken blant eldre øker. 

Årets første måneder betyr skoleball for mange elever. Er det greit med nach- og vorspiel? Hva er greie innetider? Her får du tips og råd til et vellykket skoleball.

Journalist Irina Lee valgte å bli alkoholfri for tre år siden. Det har hun aldri angret på.

Det er ein aktiv debatt om narkotikapolitikk i Noreg i dag – og der bør også me vere meir aktive med våre stemmer. 

Tradisjonelt er norsk ruspolitikk bredt sammensatt. Nå advarer forfatter Filip Rygg, mot det han mener er en global megatrend med individualistisk liberalisme.

IOGT har stilling ledig som politisk rådgiver for å styrke vårt ruspolitiske påvirkningsarbeid lokalt og sentralt.

23. januar arrangerer IOGT vårt årlige Sterk&Klar-fagseminar, denne gangen med tittelen De viktige voksne - hvordan tilrettelegge for en god ungdomstid. 

Julebordsesongen står for døren. #Metoo-kampanjen viser at seksuell trakassering er utbredt, og at det ofte skjer i arbeidsrelaterte sammenkomster der det også drikkes alkohol.

6 av 10 voksne mener vi drikker for mye alkohol når vi er sammen med barna i julen.

Hvordan kan en best forebygge alkohol- og rusmisbruk? Hva kan lokalmiljøet gjøre for å sørge for et effektivt og godt rusforebyggende arbeid i sine lokalsamfunn? I dag er vi på plass i Skien og kjører debatt.

I Estland jobbes det hardt for å endre alkoholpolitikken og på kort tid har arbeidet gitt gode resultater. Fire år på rad har totalkonsumet gått ned.

Arne Klyve, som er prosjektets faglige rådgiver, innledet for 45 fremmøtte i Larvik bibliotek, om besteforeldrerollen i et rusforebyggingsperspektiv.

IOGT-prosjektet Intro åpner opp for flere formidlere! Forebyggingsprogrammet er etterspurt på introduksjonsprogrammet og vi har derfor behov for flere formidlere.

Foredragsholderne

Stappfull sal da IOGT inviterte Inspirasjonsseminar i Ålesund

Ungdom drikk mindre. Fleire vel å ikkje drikke. Korleis nyttar vi dette i det førebyggende arbeidet?

Det spør IOGTs regionleiar i Midt-Norge, Per Arne Lillebø i denne kronikken.  

Gravejournalisten Olivier Van Beeman har avdekket at Heineeken sin måte å markedsføre alkohol på i Afrika undergraver utvikling og god folkehelse.

IOGTs frivilligsentral i Skudneshavn arrangerer for tiende året i rad Kongesommer for alle barn som er hjemme i ferien på Karmøy. 

12.00-18.00 21. mars 2026

Åsane folkehøgskole, Hylkjeneset 108, Hylkje

18.00 12. juni - 14.00 14. juni 2026

Åsane folkehøgskole

17.00 2. oktober - 14.00 7. oktober 2026

Kranjska Gora, Slovenia

Nyheter

Nok en gang gjøres det klart for Holmenkollen Skifestival, i år med den tradisjonsrike femmila tilbake på programmet for både menn og kvinner. IOGT har vært kritiske til den håndteringen av den omfattende alkoholbruken og fylla langs løypene tidligere år, og håper nye tiltak under arrangementet nå kan løse problemene. 

IOGTs Cecilie Widnes deltok torsdag 12. mars i NRK Debatten, der temaet var regjeringens forslag om å sette til side deler av alkoholloven under fotball-VM. Med flere hundretusen seere er Debatten en sentral arena for å løfte fram IOGTs alkoholpolitiske perspektiver. 

Det er tilsynelatende bred enighet i Norge om at vi bør ha restriksjoner på salg og skjenking av alkohol. Likevel går utviklingen i motsatt retning. Antallet skjenkebevillinger og salgssteder øker, og de politiske prioriteringene som skulle verne om folkehelsen bygges ned.